UPDATE mdl_worksheet_usrreport SET total_visit = 726 WHERE pid = 22 and uid = and child_id = TeenEinstein - Get 24/7 Homework Help | STEM Tutoring | NEET | IIT JEE | CBSE | Learn Coding | | Wrkqus |

Algebra

  • 1) Given the formula T = P² + (Q/[1 + R]), Find the value of T when P = -3 , Q = 4 and R = -2

  •   10
  •   1
  •   8
  •   5
  • 2) Given the formula T = P² + (Q /[1 + R]) Find the values of P when T = 13, Q = -24 and R = 1

  •   ±5
  •   2
  •   9
  •   -10
  • 3) Write the algebraic expressions for the following statements a) Divide xyz by 7ab b) Subtract the cube root of x from 4y.

  •   xyz/7ab,(4y - ³√x)
  •   yxz/2ab, (x - ⁴√x)
  •   xyz/3ab, (5y - √x)
  •   xyz/2ba,(9y - √x)
  • 4) Given the formula C = 2(x - y), Find the value of x when y =12 and C = 4

  •   10
  •   5
  •   14
  •   24
  • 5) Given that a = -2, b = 1 and c = 5, Evaluate (a) (a + 2c)(b – 2a),(b) abc/(3a)²

  •   23,1/8
  •   11,-3/11
  •   15,-5/18
  •   40,-5/18
  • 6) Given that x = 7 and y = -0.4, Evaluate 8x – y

  •   14.33
  •   6.12
  •   34.07
  •   56.04
  • 7) Given that x = 7 and y = -0.4, evaluate 2x² + 5xy/5y

  •   -33
  •   20
  •   12
  •   -42
  • 8) Given that a = -2, b = 2 and c = -1, Find the value of 3ab + 4c

  •   29
  •   -16
  •   10
  •   25
  • 9) Given that a = -2, b = 2 and c = -1, Find the value of 4a² – 6c – 5b

  •   20
  •   -19
  •   3
  •   12
  • 10) Given that p = 3, q = -1 and r = -2, Evaluate (pr)³

  •   118
  •   201
  •   -85
  •   -216
  • 11) Given that p = 3, q = -1 and r = -2, Evaluate √[q/(r – p)]

  •   √(-2/9)
  •   √(-1/5)
  •   √(1/5)
  •   √(3/5)
  • 12) Given that 2x – y = 4, Find the value of 2x - y - 7

  •   2
  •   -3
  •   7
  •   3
  • 13) Given that p = 3, q = -4 and r = -2, Find 5p - 2q + r

  •   34
  •   21
  •   24
  •   15
  • 14) Given that p = 3, q = -4 and r = -2, Find pr²?

  •   7
  •   5
  •   12
  •   4
  • 15) If a = 2,b = -3 and c = 4, Evaluate [2c - 4b + 5ab]/[(c + a)(c - a)]

  •   2
  •   0
  •   10
  •   -5/6
  • 16) If a = 2, b = 0 and c = -3, Evaluate (a) ac - 2c + 3abc, (b) (2ac)² - ac²

  •   0,126
  •   1,126
  •   2,212
  •   12,115
  • 17) Given that p = -2 and q = 5, Find the value of 2pq²

  •   200
  •   150
  •   -100
  •   85
  • 18) Given that a = 2, b = -3, c = 4, Evaluate a² – b² – c²

  •   21
  •   -21
  •   10
  •   11
  • 19) Simplify 5a – [a + b – 2(3b + c)]

  •   9a + 25b + 5c
  •   4a + 5b + 2c
  •   4a - 5b - 2c
  •   2a + 13b + c
  • 20) Expand and Simplify 5(3 + 2y) - 8(4 - y)

  •   18y + 17
  •   4y - 10
  •   11y - 21
  •   18y - 17
  • 21) Simplify 7(x – 5y) – 4(y – 3x) – (2x – 5y)

  •   21(3x – 5y)
  •   17(x + 2)y
  •   7(5x – y)
  •   17(x – 2y)
  • 22) Simplify 3x + 4[2x + y – (4x - y)

  •   15x + 5y
  •   -5x + 8y
  •   15x - 8y
  •   -15x + 18y
  • 23) Simplify 2[3p – 2(p – 2q)]

  •   5(3p + 12q)
  •   3(2p + q)
  •   2(p + 2q)
  •   2(p - q)
  • 24) Simplify 5a – [3(2a - 3) – 4b] + 9b + 15

  •   14 + a - 13b
  •   24 – a + 13b
  •   5 – 2a + 3b
  •   24 – a - 13b
  • 25) Simplify ([3/5]x²) ([1/2]x²)

  •   (1/19)x⁴
  •   (5/13)x⁴
  •   (3/10)x⁴
  •   (1/8)x⁴
  • 26) 800 grams of flour costs $x. Find an expression for the cost of y kilograms of flour.

  •   (5xy)/4
  •   (5y)/4
  •   (15xy)/14
  •   (xy)/24
  • 27) On the first day of school, John cycled 1 mile in x minutes. On his second day, he cycled for y hours at the same average speed as on his first day to school. Write down, the number of miles he cycled on the second day. Leave your answer in terms of x and y.

  •   15/x miles, 29y/x miles
  •   20/x miles, 10y/x miles
  •   10/x miles, 35y/x miles
  •   60/x miles, 60y/x miles
  • 28) Mary bought m dozens of apples at r cents per dozen. She sold them at p cents each. Find an expression, in terms of m, r and p, for the percentage profit that she made.

  •   [121(2p - r)]/r
  •   [66(p + 3r)]/r
  •   [100(12p - r)]/r
  •   [10(p - 5r)]/r
  • 29) Y gallons of milk cost 3 dollars. Find an expression for the number of gallons of milk that can be bought for x dollars.

  •   (xy)/3
  •   (xy)/10
  •   (3xy)/13
  •   (2xy)/9
  • 30) P pounds of mushrooms cost q cents. Find an expression in terms of p and q, for the number of pounds of mushrooms that can be bought for r dollars.

  •   10pr/5q pounds
  •   5r/q pounds
  •   100pr/q pounds
  •   135pr/3q pounds
Maths
S.No Topic Name Date Online Offline
1 LQE Model 12-February
2 Interpreting Functions 11-February
3 Vector and Matrix Quantities 10-February
4 Complex Number 09-February
5 Quantity 08-February
6 Real Number System 05-February
7 Quadratic Equations - Inequalities 04-February
8 Number Sense - Polynomials 03-February
9 Quadratic Functions 01-February